AFROTURK IMPACT INVESTOR B-CORP

COLOURS, RACES AND RELIGIONS ARE NOT OUR MATTERS !

VE AZALTIM DÖNEMİ RESMEN BAŞLADI


83 yada 84 yılıydı. EAL’de öğrenciyim. İngilizce laboratuvarına ABD ve İngiltere yayımlı dergiler geliyor bizde okuyoruz. TIMES’ın kapağında kocaman bir aerosol ve bulut resmi. Altında da OZON TABAKASI deliniyor manşeti. Sınıfın bazıları meseleye bilimsel yada çevreci bir bakış açısı getirirken şahsen ben “bizim kuşağımız ciddi bir sosyo-iktisadi devrim yaşayacak” demiş; küresel odaklı iktisatçı kimliğime o anda karar vermiştim.

Üniversite’de yüksek lisans konumda bu minvalde “iklim değişikliğinin finansal mekanizmaları” idi zaten. Dünya Bankasından emekli Hintli hocam bu tezin doktorayla tamamlanması gerektiğinde ısrarcıydı. Şöyle diyordu üstad: “Milenyumda (2000) ilk dekleresyonu yapılacak hatta ilk küresel devinim çarkı dönmeye başlayacak. Dünyanın davranışsal akışkanlığı, sert yada yumuşak; ama son derece teknik yöntemlerle başka bir yatağa yönlenecek. Adapte olamayanlar elenecek.”

2001’le birlikte gerçektende istihbarat odaklı terör azgınlığı, politik figürasyonun sistematik bir şekilde değişimi, ezber bozucu küresel ekonomi değişkenlikleri ve çevreci söylemlerin ard arda devreye sokulduğunu gördük. Klasik düşünenlerin tavşana bak tavşana oyununa düşerken; azınlık bir kitleninde dünyanın kaderini değiştirecek “Düşük Karbonlu Sosyo-İktisat” doktrinini adım adım devreye sokmaya başladığına şahit olduk. Hatta BM’in bu küresel devinimi sahiplenip bir sonra gelecek her adımı COP adı verilen toplantılarla artık herkesle paylaştığını bizzat yaşadık. Ve dananın “resmi” kuyruğu 2012 senesinde Katar’da yapılan COP’ta koptu. Artık her şey netti. Tarih deklere edilmişti: “2016-2020 Adaptasyon-2020-2036 Azaltım” Nokta!

1998 yılından bu yana konunun aktif olarak içinde olmam vesilesiyle, olduğum her Türk kurumunda dile getirdim; ulaşabildiğim tüm ekabir takımına ispatıyla anlattım. Yetmedi; Trakya Kalkınma Derneği adı altında bir dernek kurup Trakya’mızın “azaltılan” değil “adapte” olan kategorisinde yeralması adına TRAKS adı altında etkisel bir alt doktrin yazdık. Dahada ötesi 2010’dan buyana her gazete makalemde ısrarla konuyu yazdım. 2020 yani azaltım dönemine girdiğimiz için adaptasyon ilkelerini yazmama gerek yok. Anlayan azınlığa hoş geldin anlamayan, dalga geçen çoğunluğada geçmiş olsun deme zamanı.

Türkiye’mizin bu yeni nesil küresel sosyo-iktisat döneminin oyun kurucusu TUSIAD. Bunu tekrar söylememde sakınca görmüyorum. Öyleki 2012 senesindeki Katar’da yapılan COP’a “TC adına” katılımı TUSIAD başkanı Ümit Boyner ve kurmay ekibi bizzat yapmıştı.O tarihten buyanada ülkemin yeni sistem kurgusunun yazarı TUSIAD. Öyle klasikçilerin topluma anlattığı gibi siyasal-Islam/Ümmetçisi hükümet yada yandan çarklı teknotratlar değil. TUSIAD ekibi 2000’den buyana yeni sistemde kime ne rol biçilecek, 2016 dan itibaren kim adapte olmuş ve bu yıldan 2036 ya kadar kimler azaltılıp hangi adaptasyon başarısı gösterenler vitrinde parlatılacak hepsine hakim.

1 ocaktan itibaren resmen başlayan yeni AZALTIM yani MITIGATION döneminde neler olacak; oyunun içinde olmayanlar azaltılmamak yada eğer anlamışlarsa kazanmak adına neler yapmalı; yazacağım yeri geldikçe. Merak edenler 30/01 de resmileşen Brexit’e istinaden Commonwealth ve Francophone savaşını yakın takibe alsınlar şimdiden derim. Tüm anlayabilenler adına önümüzdeki 16 yıllık “fırsat” dönemi bir kez daha hayırlı; anlamayan anlamak istemeyen ideolojikler içinse geçmiş olsun diyorum izninizle.

: 01 / 02 / 2020
: 0
: CORONA VE YENİ DÜZEN
: IMF


RENK, IRK VE DİN KONULARIYLA ASLA İLGİLENMİYORUZ !

 

 

-

: Omn Portal

AFROTURK FACEBOOK PAGE