Please click for MAIN PAGE

COLOURS, RACES AND RELIGIONS ARE NOT OUR MATTERS !
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre

GLOBAL COMPACT’TA NESİ?


Haftada 1 yazı düzenimi bozup geçen perşembe de bir yazı kaleme almıştım. UTSO 2018-2021 Stratejik Planına Görüşler isimli standart dışı uzunluktaki makalemden bahsediyorum.

***

Bazen benim bile Uzunköprü’den umudum tükeniyor biliyor musunuz ki üstelik bunu diyen bu kasabanın sadece Trakya’nın değil nüfusuna oranla Türkiye’nin en fazla entelektüel birikime sahip yerlerinden birisi olduğunu dile getiren kişi.

***

Sebebi açık. Apolitik düzlemde bilgi odaklı yorum kritiği yapıyorsunuz zaten az sayıda aldığınız menfi ya da müspet okur yorumlarınızın ağırlığını politika oluşturuyor. Vallahi tekrar tekrar okudum yazımı. Bir kelime bile UTSO yönetiminin siyasal görüşlerine zerre sataşma yapmamışım. Zaten banane. UTSO işini yapıyorsa yönetim kurulu başkanı Hristiyan Demokrat olmuş, meclis başkanı Kelebeklere Özgürlük partisi sempatizanıymış ne önemi var ki? Benim yazımın kritiği yapıcı eleştiri. Tabi ki majör yönetsel sorumluluğu olanların eksiklerini gediklerini yazacağız, söyleyeceğiz.  Bu UTSO’da olacak, UZTB’de, Kaymakamlık ta, belediye de. Şakşak arıyorsanız adresiniz gazete yazarları değil. Siz sadece yazarın üslubuna ve niyetine bakın. Hoşunuza gitmese dahi satır aralarını iyi okuyun. Dikkate alın yeter.

***

Dolayısıyla yazılarıma gelen eleştirilerde objektif kapasiteye bakıyorum. Mesela UTSO stratejik planı yazımda kurum üyeleriyle birlikte Global Compact ağına üye olsun, TUSIAD ve TISK’le işbirliği yapsın diye önermiştim. Bir UTSO yöneticisi bizim çapımız buna yeterli değil derken, diğer bir üyede Global Compact’ta nesi diye soruyor. Kızmasın ama sormaktan da öte burun kıvırıyor. Eski köye yeni adet mi getiriyorsun yaklaşımı anlayacağınız.

***

Yazımda tırnak içinde dedim ki “ Uzunköprü tüccarı büyük düşünür. Çünkü işadamıdır”. Yani? Kapasitesi vardır. Eğer işadamlığı ve kapasite ilişkisinin merkezine gösterişli parayı koyuyorsanız size şu yanıtı yapıştırırlar apışır kalırsınız: “ Uzunköprü iş dünyası çınar ağacı gibi asırlaşmış köklere sahiptir. Derine gider. Sonradan görmelerin söğüt ağacı ömürlü ama çınar görüntülü şamatasına pirim vermez. Dolayısıyla kendisini temsil eden kurumunda büyük, sade ve derin düşünmesini ister. Kapasitemizi aşar diye bir şey yok anlayacağınız. Bu kasabanın insanı her şeyi başarabilecek ilişki, yetenek ve tecrübe birikimine fazlasıyla sahiptir. Tarihinde hep ilkleri yapmış olma vizyonunu taşır.

***

Gelelim Global Compact (GC) meselesine. Birleşmiş Milletlerin küresel ilkeler sözleşmesini baz almış ve iş dünyasının yada ticaret hayatının üst çatısı STK’larının en tepe oluşumudur. Türkiye ağının sekretaryalığını TUSIAD ve TISK yapar. GC taahütçüsü, haliyle üyesi firmalar küresel arenada sıra dışı bir itibar görür. BM üyesi kurumlarla iletişimin hatta pozitif ayrımcılık görmenin anahtarıdır GC.

***

UTSO ve şehir iş dünyasına birkez daha sesleniyorum: 2018-2021 Stratejik Planınızda yer alacak öncelikli işbirliği yapılacak kurumlar listenizde GC ve benzeri küresel kuruluşları yazın birkere. Sonra GC sekreteryasıyla buluşup tüm üyeleriyle birlikte tüm UTSO’yu özel bir törenle GC taahhütçüsü üyesi yapın. Seramonide köprünün UNESCO daimi üyeliği konusuna kadar ne kadar aport konu varsa destek isteyin. Ve görün bakın neler olacak. Ne kaybedersiniz?

***

Bu bağlamda yapacağınız reklam bile stratejik planınızda en büyük olumsuz yan olarak gördüğünüz tanıtım handikabını çözecektir. Yapısal planlamalarınız yani sürdürülebilir kalkınma noktasında GC’nin küresel beyin stoğundan faydalanacaksınız. Belediyenin kimseyi güldürmeyen Guinnes müracaatı fıkrasına karşı örnek reklam vizyonu yaratacaksınız. Kalıbına sığmayan Uzunköprü tüccarına şevk vereceksiniz. Bünyenizdeki genç yöneticilerin modernize edilmiş kalıplara girmesine ön ayak olacaksınız.

***

Başka?

 

http://www.uzunkoprugazetesi.com.tr/global-compactta-nesi.html

Haber tarihi: 11 / 10 / 2017
Haber Yorumları: 0
Önceki: YENİ İHALE İLANI SON BAŞVURU 19 OCAK 2018 BM KENYA OFİSİ UNON
Sonraki: ESKİ BAŞBAKANLARDAN MESUT YILMAZIN OĞLU YAVUZ YILMAZ ÖLÜ BULUNDU


RENK, IRK VE DİN KONULARIYLA ASLA İLGİLENMİYORUZ !

 

 

İçerik RSS: - Haberler: RSS:

Yazılım: Omn Portal

AFROTURK FACEBOOK PAGE