Please click for MAIN PAGE

COLOURS, RACES AND RELIGIONS ARE NOT OUR MATTERS !
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre

İYİ PARTİ EKONOMİ PROGRAMI


30 Kasım 2017 pazartesi günü IYI Parti GIK üyesi Keşanlı avukat Tolga Akalın; Uzunköprü’nün yakından tanıyıp sevdiği Av. Burhan Başeğmez ve yeni partinin yerel kurucularını yanına alarak Garden Park’ta basın açıklamasında bulundu. Ekonomi odaklı yazdığım için bende Tolga beyin şu aşağıda özetlenen söylemlerine odaklandım haliyle:

………..

“İYİ PARTİ olarak Atatürk’ün Türk Milliyetçiliği anlayışının özellikle ekonomik ve kültürel alanlarda da yükseltilmesini ve sonuçta vatanseverliğin konuşulan bir şey olmaktan çıkıp her Türk Vatandaşı için bir hal olması gerektiğine inanıyoruz. İYİ PARTİ’nin temel siyasi gündemi ekonomidir. Ekonomik bakışımızın merkezi “üretim ekonomisidir” . Türkiye ürettiğinden fazla tüketen insanlar ülkesi oldu. Buradan çıkış için hedefimiz “üreten Türkiye “ inşa etmek, oluşacak kaynakları adalet ile paylaştırarak bunu refah toplumu ile taçlandırmaktır.”

………..

Anlıyorum ki IYI Parti gerçekten de bir ideoloji partisi vitriniyle açılsa da bu mağazanın içinde sanal değil asal ürünler var. Sıkı sıkıya sarılmamız gereken Atatürk’ün üretici ekonomi modelini şiar edinmiş adil paylaşımcı bir anlayış. Ama Tolga Akalın sonuçta bir avukat dolayısıyla ekonomi eğitimi almış bir siyasetçi gerekir derken yardımıma sanayicisinden esnafına her tür tacir kesimin önem verdiği ekonomist yazar Osman Arolat yetişti.

………..

Osman Arolat’ın İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’la yapmış olduğu röportaj yayınlandı Dünya Gazetesinde aynı gün. Cuk diye oturdu resmen. Diyor ki Durmuş hoca:

………..

“Ekonomi programımızın ana felsefesi öncelikle istikrarlı ve kapsayıcı, aynı zamanda hızlı büyümek zorunda olan Türkiye’nin erişilen refahı toplumun her kesimine adil dağıtımı gereğine dayanmaktadır. Türkiye’nin son on yılda içine düştüğü orta gelir tuzağından kurtulması için hızla bilgi çağını yakalayıp gereken sanayi dönüşümünü tamamlayacak, çok iyi tasarlanmış bir ekonomik ve sosyal kalkınma atılımını başlatacağız. Bu hedefe varmak için, bu güne kadar yapıldığı şekilde ucu açık bir dizi temenniler manzumesi yerine, ölçülebilir performans kriterleri ile desteklenen gerçekçi ve yalın bir ekonomi politikası ortaya koyacağız. Ekonomi programımızın ana doğrultusunda hazırlayacağımız uzun vadeli makrohedef ve vaatlerimizin yanında şu kısa vadeli hedeflerimiz olacaktır: Geniş halk kesiminin gelirinin iyileştirilmesi,/Sosyal yardımların kapsamının ve miktarının artırılması./Gıda enflasyonunun düşürülmesi ve tarımda verilen dış açığın son bulması için tarımın desteklenmesi./Düşük gelirli vatandaşların borç yükünün azaltılması./Vergi adaletini sağlayıcı reformların gerçekleştirilmesi / Yolsuzluk ve kayırmacılığı engelleyecek güvenin tesisi.”

………..

IYI Partinin 2 üst düzey yöneticisinin şiirsel söylemler yerine ekonomik program önceliğinden bahsetmesi, benim gibi mevcut ekonomiden memnun olmayanların yüreğine su serpiyor. Hele ki bunun adaletin ayaklar altına alındığı bir dönemde avukatlarca dile getirilmesi de cabası.

………..

Ana hatları gayet net: “Finansal döngünün şeffaflık ilkesiyle üretim odaklı büyümeyi temsil eden reel ekonomiye aktarılması; ziraat ekosisteminin ivediyen iyileştirilmesi; gıda bazlı halk enflasyonunun rehabilite edilmesi; halkın üzerindeki kredi yükünün hafifletilmesi ve sosyal etki merkezli sürdürülebilir kalkınma ikliminin oluşturulması”

………..

Ülkeyi bu hedeflere taşıyacak vesaiti de gayet net özetliyor Durmuş Yılmaz hoca: “Bilgi Ekonomisi ile entegre edilmiş 4.0 Sanayi anlayışı”. Sıfır hamaset, yok hükmünde siyasal laforizma. Bu saatten sonra IYI Partinin ekonomi kurmaylarına düşen tek şey ekonomi programlarının ne zaman hangi duraklarda hangi yükleri indirip bindireceğini açıklamasıdır. Ben raydan çıkmış trenin tekrar uluslar arası rotaya gireceğine ve küresel ekonomi rejimine entegre milli ve ayakları yere basar bir modelleme yapılacağına inanıyorum. Dahası Durmuş hocamın trenden inecek yükün 200 Milyar dolarken binecek yolcuların 2 Trilyon Dolar ağırlığında olduğunu bildiğini de biliyorum. Yeter ki makinistinden kondüktörüne aklı başında idarecileri olsun. Allah’ın izniyle Manş’ı da, Hint okyanusunu da, Basra körfezini de geçer bu tren.

………..

Yazımın son notlarını IYI Partinin yerel teşkilatlanmasından sorumlu dava adamı Av. Burhan Başeğmez’le yapacağım. Çoğunuz onu ülkücü kimliğiyle tanısa da benim penceremden Burhan Başeğmez Atatürk ideallerinde muhafazakâr bir kapitalisttir. Sermaye sistemiyle emekçi kesimin tam orta noktasıdır. Değişmeyen tek şey değişimdir. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır. Hepsinin yolu aydınlık olsun.

 

http://www.uzunkoprugazetesi.com.tr/iyi-parti-ekonomi-programi.html

 


Haber tarihi: 01 / 11 / 2017
Haber Yorumları: 0
Önceki: YENİ İHALE İLANI SON BAŞVURU 19 OCAK 2018 BM KENYA OFİSİ UNON
Sonraki: ESKİ BAŞBAKANLARDAN MESUT YILMAZIN OĞLU YAVUZ YILMAZ ÖLÜ BULUNDU


RENK, IRK VE DİN KONULARIYLA ASLA İLGİLENMİYORUZ !

 

 

İçerik RSS: - Haberler: RSS:

Yazılım: Omn Portal

AFROTURK FACEBOOK PAGE