Please click for MAIN PAGE

COLOURS, RACES AND RELIGIONS ARE NOT OUR MATTERS !
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre

KATARLI YATIRIMCIYI KAÇIRMAYALIM!


2017 ağustosunda Edirne yerel medyasında bir haber yayınlanmıştı. İlin en hızlı büyüyen iş adamı, eski Kırkpınar Ağası Mustafa Altunhan Katar’a gitmiş ve döndüğünde 2 Katarlı işadamının Edirne’de yatırım yapacağı bilgisini vermişti.

Habere Altunhan’ın burada Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmet Bin Casim Bin Muhammed El Sani ve Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad El Tani’nin askeri danışmanı ile görüştüğünü de yazıyordu.

Sudi kabilelerle Katar emirliği arasındaki sorunun hemen akabinde buraya gitmek son derece akıl dolu bir hareket. Kaldıki Mustafa Altunhan’da hemen yapıştırmıştı yorumunu: “Katar’a benim mi gitmem gerek, yoksa ETSO yöneticilerinin mi? Sırf etiket olsun, protokolde yeri olsun diye bu tür makamları kullanmak yanlış. İnsanlar oraya iş yapmak, kente faydalı olmak için gelmeli. Bu seçimlerde aday olmayacağım ama destekleyeceğim bir aday olacak”

Gemisini yürüten kaptan. Bir işadamının nasıl yükseldiği, backgroundunun ne olduğu değil; şehrine yatırım yapıyormu, şehri için ilişkilerini ve gücünü kullanıyormu ona bakmak lazım. Dolayısıyla 80’lerin başında okuduğum okulun Apollo tabir edilen otobüsleriyle öğrenci servisçiliğini yaparken tanıdığım Mustafa Altunhan’ın hem bu ziyaretini, hem de yapıştırdığı kapağı gönülden destekliyorum. Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Net!

O haberden bu yana yakın markajdaydım, Katar’dan kim ve nasıl bir yatırım düşüncesiyle gelecek diye. Yazın son günlerinde Katarlıların Enez’de liman ve turizm yatırımı yapmak istediği duyumu dalgalandı önce.

Ama en reel icraat geçen hafta gerçekleşti. Emirlik ailesine de mensup; Katarlı iş adamı Şeyh Faysal bin Kasım Al Sani, Keşan ve Edirne’de yatırım amaçlı incelemelerde bulundu. Edirne Valisiyle görüşen Al-Sani 10-15 fabrika kurmayı planladıklarını söylemiş. Keşan’da yağ ve yem fabrikalarını dolaştırmışlar kendisine. Gelin şimdi 700-800,000 dolarlık yağ, yem, un vs fabrikaları gösterilen bu küresel patron kim ona bakalım ne dersiniz?

Orijinal ismiyle Faisal Bin Quassim Al Thani $ 1.560.000.000 servetiyle Forbes’in dünyanın en zengin adamları listesinde yer alıyor. Al Faisal Holding’in sahibi. İş hayatına araba yedek parçacılığıyla girmiş. Şu an Miami ve Londra gibi şehirlerdeki St Regis yada W zincirlerinde 20 den fazla ultra lüx otelin sahibi. Al Faisal Holding’in ana yatırım kalemlerinden bir diğeriyse medikal sektörü ve ilaç sanayi. En büyük hobisi antikalar, İslami sanat eserleri ve tablolar. Doha’da kendi adını taşıyan müzesindeki binlerce parça koleksiyonerlerin dilinden hiç düşmüyor. İşlerini 10 çocuğu yürütüyor.

Dünyanın sayılı dolar milyarderlerinden birisi sizce Edirne’ye oğullarından birisini yada yatırım danışmanlarını değilde bizzat kendisi gelerek antin kuntin un, yağ vs fabrika yatırımı için gelir mi?

Trakya Kalkınma Ajansının, ajans gibi ajans olduğu ilk dönemde; Kalkınma Kurulu toplantılarında Edirne büyük küresel yatırımcıların radarında ve buraya 1 milyar dolardan küçük bir doğrudan dış yabancı yatırım planlaması öngörmeyin dediğimde her zamanki gibi uzaylı muamelesi görmüştüm. Neyse..

Ben Al Sani (Thani) ne planlıyor biliyorum ama insider training yapısal finansın en kötü karakteri. O yüzden şimdilik bende kalsın. Sadece şunu söyleyim. Edirne’de klas otel, Saroz’da komplex turizm, Keşan’da gıda tesisi yatırımı evet kafasındaki gross yatırım programına en uygun yerde Uzunköprü!! KOSB’mize getirebileceğimiz; eğitimli istihdam ve çevreci-döngüsel sanayi vizyonumuza uyan en iyi yatırımcı profili. Üstelikte son derece entelektüel ve alçak gönüllü bir iş adamı.

Sevgili başkanlarımız Ercan İhtiyaroğlu ve Egemen Aslan’a; valiydi, Ankara’ydı, Hisarcıklıoğluydu, Keşan Edirne bilmemne beraber hareket edelim şu bu iyiniyetlerini es geçip; sadece Uzunköprü’den oluşturacakları bir roadshow ekibiyle Doha’daki Faysal Holding’e ziyaret gerçekleştirmeleri önerisinde bulunuyorum. Mustafa Altunhan’da iki adım ötemizde. Fikrini almak yerinde olur.

Siz niyetlenin biz hasbel kader gerisinide anlatırız evvel Allah. Özellikle okeyi verecek kilit isimler; oğulları Muhammed ve Turki’yi ikna yöntemleri hakkında bile..2007 yılındaki Hyundaicilerin meselesinden ders çıkartarak; haydi Bismillah…Daha ne diyelim?

 

http://www.uzunkoprugazetesi.com.tr/katarli-yatirimciyi-kacirmayalim.html

 

 

 

Haber tarihi: 30 / 11 / 2017
Haber Yorumları: 0
Önceki: YENİ İHALE İLANI SON BAŞVURU 19 OCAK 2018 BM KENYA OFİSİ UNON
Sonraki: ESKİ BAŞBAKANLARDAN MESUT YILMAZIN OĞLU YAVUZ YILMAZ ÖLÜ BULUNDU


RENK, IRK VE DİN KONULARIYLA ASLA İLGİLENMİYORUZ !

 

 

İçerik RSS: - Haberler: RSS:

Yazılım: Omn Portal

AFROTURK FACEBOOK PAGE