Please click for MAIN PAGE

COLOURS, RACES AND RELIGIONS ARE NOT OUR MATTERS !
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre

MUALLAK TAŞI GİBİ 2017


Bilirsiniz Hz. Muhammed’in Miraç mucizesinde üzerine çıktığı taşa Muallak taşı adı veriliyor. İnanışa göre Hz. İbrahim oğlu İsmail’i bu taşa yatırarak Allah’a kurban etmek istemiş; Hz. Süleyman Cinlerle savaşını bu taşın yanında gerçekleştirmiş ve Cebrail Burağı bu taşa bağlamış.
********
Bu taşa Muallak adı verilmesinin sebebi havada asılı kaldığına inanılması. Örneğin Hz. Muhammed göğe bu taşla yükselirken taşa dur demiş taş havada asılı kalmış. Ulvi kaynaklar dışında da Muallak taşının havada asılı durduğuna işaret eden kaynaklar var. Mesela Kadı Mücirittin denen bir şahıs Kudüslü bir Arab’ın bu devasa kaya kütlesini havaya kaldırıp indirebildiğini; Samul Davud isimli bir Yahudi’de 1641 yılında yazdığı kitapta Muallak taşının kendi kendine havaya kalkıp indiğini ve halkın buna korkuyla sıkça şahit olduğunu yazıyor.
********
Muallak taşını yerinde gidip görenlerde taşın havada asılı durduğu izlenimine sahipler. Ama hep bir muallak var. Dini kaynaklara itikatta sorun yok ama taşın havada asılı kaldığını bilimsel olarak açıklayabilmek için mutlak bilme ihtiyaç olduğu da kesin.
********
2017 yılı da muallak taşı gibi geldi geçiyor. Duyum ya da güvenilir kaynaklara inandığımız ama ilmiyatı dayanak kılmayanların kafasında çok büyük bir muallak oluşturan bir yıl.
********
Mutlak hemfikir olacağımız ilk muallak şüphesiz Zarrabgate skandalı. Birçoğunun kafası hala karışık. Rıza Zarrab İran ambargosunu deldiği için sanık durumunda mı yoksa bu süreçte devletin üst kademelerine milyarlarca lira rüşvet verdiğini itiraf eden bir tanık mı? Sanıksa ambargoyu delen Türkiye demektir ve BM kurallarını deldiği için koca bir millet yargılanıyordur. Peki, neden uluslararası bir mahkeme değilde ABD yargılıyor? Yok, eğer tanıksa rüşvet verdiğini itiraf ettiği bakanlar, bürokratlar vs neden çıkıpta aslanlar gibi hayır diyemiyor? Daha da vahimi devlet bu iddialar karşısında bu bakanları bürokratları neden kendi mahkemelerinde yargılamıyor? İşin birde FETÖ ayağı var. 17-25 te ifşa ettiler, Ankara komplo dedi. Yarımız inandık. Kozmik oda meselesiyle devletin en ince detaylarına kadar dahi sızmış FETÖGİLLER neden bu işleri daha önce ifşa etmedi de; AK Partisi ortaklığını bozduktan sonra açıkladı?
********
2017 yılı hepimiz için cebimize odaklandığımız bir yıl. Çarşı pazarda deli gibi yükselen fiyatlar, değeri dibe vuran TL, piyasaları kasıp kavuran durgunluk ve ekonomi bürokrasisinin açıkladığı rakamlar.

Devlet sene başında yarım milyona yakın KOBİ’ye 500 milyar TL ye yakın para dağıttı piyasalarda zerre kıpırdama olmadı; faizler %9 lardan % 13 lere fırlarken tasarruf oranları inadına aşağıya indi; enflasyon % 15 e dayandı; Cumhurbaşkanının dolar bozdurun çağrısından itibaren döviz sepetinde %30 luk gizli develuasyona merhaba dedik; fakat en büyük maytapıda % 11,1 olarak açıklanan büyüme oranında yaşadık. Güya büyümüşüz. Peki, neden böyle hissetmiyoruz? Varlık Fonundaki şüpheler ve güvensizlik en az büyüme konusu kadar hassas olsa da ekonomi bağlamındaki en büyük açmaz kripto para konusu. Sahi bu fenomen nereye gidiyor?
********
Para tura derdi olmayanlar2017 de ağırlıkla resmen çöken dış politikamıza odaklandı. Ümmet siyasetine giren devlet Müslüman dünyanın lideriyiz dedi durdu. Ama gördük ki Trakya’dan hallice Katar dışında bizi ipleyen yok. En büyük din kardeşimiz Pakistan bile Türk dış politikasına destek vermiyor. BOP’un eş başkanıyız dedik ama birde gördük ki bize sadece işe yaramaz Suriyeli mülteciler kakalanmış; Rusya-İran ve ABD’nin Suriye satrancında piyon olmuşuz.
********
Yerel muallakiyetimizde ulusaldan farklı değildi hani 2017 de. Bakan Soylu’nun açıkladığı makamını yurtdışından yöneten belediye başkanımız kim öğrenemedik hala. Hepsinde bir aymazlık. KOSB durumuda bunun gibi. Israrla markasız üretim yapan, yarını flu ve sadece asgari ücretli istihdam yaratan tekstil sektörüne yarenlik yapılıyor. Böyle gider mi yoksa burayı simbiyoz anlayışlı ileri teknoloji ve marka değer üreten yatırımcılara mı açacağız? İlk başladığında büyük enerji yaratıp; son genel sekterinden sonra tarumar olan Trakya kalkınma Ajansına ne demeli? Ortada bir sürü iddia var ve hala muallak.
********
Sonuç? 2017 çoğu insan için muallakiyetlerle geldi, geçiyor. 2018 yılıysa inşallah netleştirmek için gereken bilgi ve kararlılık fırsatıyla bizi bekliyor..

 

http://www.uzunkoprugazetesi.com.tr/muallak-tasi-gibi-2017.html

 

 

 

Haber tarihi: 20 / 12 / 2017
Haber Yorumları: 0
Önceki: YENİ İHALE İLANI SON BAŞVURU 19 OCAK 2018 BM KENYA OFİSİ UNON
Sonraki: ESKİ BAŞBAKANLARDAN MESUT YILMAZIN OĞLU YAVUZ YILMAZ ÖLÜ BULUNDU


RENK, IRK VE DİN KONULARIYLA ASLA İLGİLENMİYORUZ !

 

 

İçerik RSS: - Haberler: RSS:

Yazılım: Omn Portal

AFROTURK FACEBOOK PAGE