Please click for MAIN PAGE

COLOURS, RACES AND RELIGIONS ARE NOT OUR MATTERS !
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre

NASIL MUTLU BİR 2018?


Nasıl bir 2018 sorusunu özeti “mutluluk” olan huzur, barış, sağlık ve bolluk laforizmasıyla kestirip atmak çok kolay. Oysaki “akıl, akıl olduğundandır ki işlerin sonunu görür; sonu görmeyen akıl, nefs kesilir” anlayışıyla detayı özetlemek en doğru ama aynı zamanda da en güç olan analiz-sentez şeklidir.

Birleşmiş Milletler’e bağlı çalışan Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (SDSN) 2012 yılından buyana her yıl 155 ülkeyi kapsayan bir mutluluk anketi düzenleyip mart aylarında açıklıyor. Türkiye olarak 2015 yılında 69.sıradaydık.Gene 2017 yılının mart ayında açıklanan 2016 yılı sıralamasındaysa 9 basamak yükselip 78.en mutlu ülke olduk.

Sizce 2017 martından buyana yaşadıklarımızla mevcut 79.sıramızdan aşağıyamı ineriz yoksa yukarıya mı çıkarız? Şimdi varsayın ki SDSN anketörleri bugün kapınızı çaldı. Hemen ipucunu vereyim. Benden duymuş olun. Anket 6 katorideki sorulardan oluşuyor. Kişi Başına Gelir; Sağlıklı Yaşam Beklentisi; Yaşamsal Kararlar Almada Özgürlük; Sosyal Destek; Fedakarlık ve Yolsuzluk..

SDSN’nin başındaki kişi Jeffrey Sachs isimli bir ekonomi profesörü. Dünya Enstitüsü adı verilen sıra dışı bir kurumu yönetiyor aynı zamanda. Kesişme noktalarımız olan hocayla ara sıra görüşme imkanı buluyorum. Geçtiğimiz yıl mesela bu anketle ilgili; Türklere neler soracaksınız diye sordum. Türkler gururlu ve vatansever insanlar o yüzden ulusal mutluluk odakları küresel prestijleriyle ilgili. Üretim ekonomisine sahip olmadıkları içinde her zaman gelir odaklı mutluluk algısına sahipler; yani ekonomi yanıtını vermişti.
***
Ben bu konuşmayı yaptığımda milletin 50% si hala daha ne Zarrab olayının küresel nitelikli bir skandal olduğunun nede iktisadi olarak 20-25% fakirleştiğinin farkında değildi. Toplumsal konsantrasyon başkanlık sistemi, ISID, Suriye ve Fetö üzerine odaklanmıştı. Eğer bugün yarın bir SDSN anketörü kapınızı çalar ve şu sorulara karşı evet yada hayır cevabı vermenizi isterse şaşırmayın:

Reza Zarrab skandalının her ülkenin yaptığı gibi İran ambargosunu delmek değil rüşvet davası haline dönmesi ve bu minvalde Türkiyenin değil sorumlu bürokratlar ve siyasilerin uluslar arası bir mahkemede yargılanması…Milli ekonominin sıkıntıya girmesine sebep veren Suriyelilerin ülkelerine geri dönmesi için hariciye bürokrasisinin Beşar Esad’dan özür dileyip vatandaşlarını geri alması için ricada bulunması … Cebinizden para çıkmasına sebep olan hatalı özelleştirme ve kamusal ihalelerin tekrar yapılandırılması… Siyasallaşarak güven kaybına sebebiyet veren ordu ve adalet sistemindeki amir figürlerin topyekün değişmesi…Fettullah Gülen, yönetici, yakın destekçi ve siyasal ortaklarının terör örgütü suçlamasıyla Lahey Adalet Divanında yargılanmaları….Milli Gelire değil hava atmaya dayalı görkemli saraylar, havalimanları vs yapmak yerine küresel marka üreten, katma değer yaratan, nitelikli istihdam oluşturan üretim tesisleri kurulması yada hayvancılık yada ziraatın desteklenmesine harcanması…Başkanlık sisteminin komple rafa kaldırılması yada kontrol ve erkler ayrılığı prensibi tekrar gözetilerek yeniden şekillendirilmesi…Tarikat ve dergahların gerçek laik ülkelerdeki gibi özgür ama tam denetime tabi bir sistemde devam etmeleri…Siyaset yapacakların asla ticaretle ilgilenmemeleri, 2.dereceye kadar yakınları dahil kamusal ihalelerle iştigal etmemeleri, parasal işlerinin müşavirler odasınca her ay bağımsız denetime tabi olması kanunu çıksa…Belediye Başkanlarının seçildikten sonra partilerinden istifa etmeleri şart olsa ve parti mensuplarının yakınlarını işe alması yasaklansa..vs..sizi mutlu eder mi?

SDSN anketörü bana gelse sorsa hepsine evet derim. Ama lütfen dikkat. Aslında bu evetler benim mutlu olmadığımı gösterir. Ne zaman mutlu olurum sorusuysa her evetin 2018 de gerçekleşmesiyle ilgili. Yani en erken 2019.. O yüzden 2018 de mutlu olamayız ama 2019 için umudum büyük. Gelin hep beraber hak edelim. 2018 de mutsuz değil çalışkan olalım ve 2019 u kucaklayalım. Herkese şimdiden iyi seneler..

 

http://www.uzunkoprugazetesi.com.tr/nasil-mutlu-bir-2018.html

 


Haber tarihi: 27 / 12 / 2017
Haber Yorumları: 0
Önceki: ERDOĞAN SUDAN'IN SEVAKİN ADASINI ZİYARET ETTİ
Sonraki: TAYYIP ERDOĞAN SUDAN'DA


RENK, IRK VE DİN KONULARIYLA ASLA İLGİLENMİYORUZ !

 

 

İçerik RSS: - Haberler: RSS:

Yazılım: Omn Portal

AFROTURK FACEBOOK PAGE