Please click for MAIN PAGE

COLOURS, RACES AND RELIGIONS ARE NOT OUR MATTERS !
Membership
User Name
Password

AMERİKAN DOLARININ EN ÖNEMLİ SİLAHI: DARK POOL /HIGH FREQUENCY TRADING VE FLASH CRASH’TAN ÖĞRENDİĞİMİZ EN BÜYÜK RİSKİMİZ! (UN Climbiz 12 Ocak 2011 Sunumu)


AMERİKAN DOLARININ EN ÖNEMLİ SİLAHI: DARK POOL /HIGH FREQUENCY TRADING VE FLASH CRASH’TAN ÖĞRENDİĞİMİZ EN BÜYÜK RİSKİMİZ!

(UN Climbiz 12 Ocak 2011 Sunumu)

Amerikan Doları (USD) karşılıksız basılan tek para birimidir, dünya patronajının sahipliğini yaptığı FED üzerinden tüm dünya ekonomilerine ayar verir vs vs..Buraya kadar hepsi doğrudur. Ama önemli olan husus USD’nin aslında bir mermi olduğunu kavrayıp hangi silahlarla hedefini vurabildiğini anlayabilmektir. Hatta dahada ötesi; USD mermisinin kullanıldığı tetik mekanizmasınının finansal jargonda nasıl işlediğini çözebilmektir asıl olan.

Bu meselenin anlaşılabilir özetine girmeden evvel sunun altını mutlak çizmem gerekiyor: “Yapısal Finansal Yatırım dünyasında çok sayıda enstrüman var. Swap, FX, Future Options, Borsalar vs vs. Bunların hiçbirisi tetik mekanizması değildir. Eski teknoloji dilinden konuşursak alayı mermiye hareket kazandıran barut hükmündedir. Peki ama mermiyi hedefine en az hata payıyla taşıyan mekanizma nedir?”

 

En kestirme şekliyle bu temel mekanizmanın adı “ALGORİTMİK FİNANS TİCARETİ (Algorithmic Trading= AT)”dir!


AT; milyarlarca dolarlık finansal evrak ticaretini zaman, fiyat ve hacim faktörlerini risk ölçümlemesinide içine katarak, işi şansa yada varsayımlara dayandırmadan tek seferde yapabilmeyi sağlayan sayısal bir metoddur. Dolar mermisi ve adı ister swap, ister borsa,ister fx, vb olsun mermiyi hareketlendiren barutu harmonize eden mekanizmanın ilmi AT’dir. Ya bu temel mekanizmanın kullanıldığı en yüksek teknolojili silahlar nedir?

Bunada verilecek en kestirme yanıt şudur: YÜKSEK FREKANSLI FİNANS TİCARETİ (High Frequency Trading=HFT); AT mekanizmasına göre dizayn edilmiş silah teknolojisidir ve küresel rezerv nakite, yani mermiye, yani Amerikan Dolarına en hızlı ivmeyi kazandırmak için KARANLIK HAVUZ ( Dark Pool= DP)adı verilen silahı kullanır!

“ Buraya kadar özetlemek gerekirse: Sınırsız üretime sahip USD savaş açtığı bir ekonomiyi yok etmek istediğinde o ülkenin sınırlı sayıda üretim hakkına sahip mermi cephaneliğini yani para birimini yok etmek ister. Bunun için kullandığı major silah DP, bu silahın diğer tüm saldırı silahlarında da kullandığı ortak mekanizma HFT olup temel silah teknolojisinin adı da AT’dir!”

AT hiçte karmaşık olmayan sayısal metodları içerir. Lakin USD saldırısı altında olan bir ekonomi temel mekanizma olan HFT’nin çalışma prensibini bilirse; üzerine yöneltilen DP namlusunu rahatlıkla bertaraf ederki; bu bağlamda AT teknolojisi tek başına hiçbir anlam ifade etmez. Aynen USD’nin istediği kadar sınırsız üretim hakkına sahip tek küresel para birimi olmasının etmeyeceği gibi.

Şimdi gelin ansiklopedik yaklaşımda önce HFT nedir ona bakalım

HIGH FREQUENCY TRADING-HFT

HFT en yüksek rakamlı finansal yatırım likiditasyonun yani nakit paranın; dolayısıyla inanılmaz büyüklükteki volatilenin tek adresidir ve ülke ekonomilerini bir anda batırabilecek etkiye sahip olması münasebetiyle Avrupa’nın birçok ülkesinde sıkı takip altındadır yada yasaktır. Italya gibi ülkelerde de spesifik bir vergilendirmeye takiptir. HFT bu inanılmaz ölçekli volatile özelliğini milyar dolarlık işlemleri mikro saniyenin altında yapabilmek özelliğine borçludur.

HFT mekanizması Amerikan Doları dolayısıyla ABD ekonomisinin küresel finansal tekel yapılması sürecine bağlı olarak 30 larda sisteme entegre edilmiş olup; 1983 yılından itibarende NASDAQ borsası tarafından geliştirilen elektronik trading temel algoritması hükmiyetinde vücut bulmaktadır.

HFT ister fx, ister future options ister tahvil isterse emtia piyasaları olsun hepsindeki finansal ticareti domine etmiş bir yapıya sahiptir. Algoritmik temelindeki birim para sadece USD’dir. Amiyane tabirle “para parayı daha doğrusu dolar doları çeker tabirinin adına üretildiği yapının tamda kendisidir. Gene amiyane tabirle sürümden kazanma stratejisine sahip olarak üretilmiştir. Diğer bir deyişle USD’nin hegomonik gücünü devam ettirebilmesi adına yapısal finans ticaretinde az marjla trilyonlarca kez işlem sağlaması mantığına sahiptir. Algoritmasının temel mantığını oluşturan bu stratejinin 3 dakikalık bir gevşemeye uğraması 1 ay önce şahit olduğumuz Flash Crash adı verilen çöküşe sebebiyet vermiştir. Öyleki HFT mekanizmasınının 6 Mayıs 2010 sabah 2:45-2:48 saatleri arasında yaşadığı küresel USD volatile hız kaybı sadece 3 dk sürmesine rağmen ABD borsalarında trilyon dolarlık çöküşe sebep olmuş ve 36 dk da ABD ekonomisi batma noktasına gelmiştir.

Bu makalemi kaleme almamın asıl nedenide bu Flash Crash olayından çıkartmamız gereken ders ve haliyle sebep-sonuç ilişkisidir.

Her platformda en yüksek oktanla söylüyoruz. Küresel ekonomi sistemi 2016-2020 yılları arasında adaptasyon, 2020-2036 yılları arasındaysa azaltım adı verilen 2 metodoloji dahilinde son derece marjinal bir ekonomi sistemine geçmektedir. Bunun adı Düşük Karbonlu Ekonomidir. 2016’ya daha çok var diyor bu konuya hakim meslektaşlarım.  Ama 8 ay önce yaşadığımız bu Flash Crash hadisesi hiçte öyle olmadığını bas bas bağırıyor.  Flash Crash’tan şu yapısal iktisat analizi çıkartıyorum şahsım adına:

1-2020 den itibaren gireceğimiz yeni sistemin ilk azaltım kurbanı USD’dir

2-ABD ekonomisinin silah sektörünün başını çektiği şahin kanadı bunu durdurmak; enazından sancısını azaltmak adına 2016’dan itibaren USD’yi zayıf ekonomilerin başına bela edecektir.

3-2016 ile başlayacak olan adaptasyon dönemine hazırlıksız yalanan ülkelerin para birimleri dolayısıyla ekonomileri, yeni ekonomi sisteminin değerleme sistemi olan Offset’in dibine çapa atacaklardır.

Sonuç? Türkiye bu Flash Crash’ın yaratacağı olumsuz etkilere karşı TL bağlamında şimdiden önlemlerini almak zorundadır. Dahası “ En zayıf karnı olan USD/TL SWAP İŞLEMLERİNİN DERİNLİĞİNDE YATAN  DP SİLAHINA ŞİMDİDEN ÖNLEM ALMAK ZORUNDADIR!

TCMB ve milli finans ordugahımızı uyarımız dahilinde daha da bilinçlendirmek adına, şimdide şu DP den bahsedelim ne dersiniz?

DARK POOL-DP

Aynı HFT girişimizde yaptığımızı yapalım ve DP belasına ansiklopedik bir açıklama getirelim. Dark Pool (DP) yada Black Pool, finansal kurumların borsa gibi kamuya açık platformların dışında müşterilerine sunduğu özel bir finansal enstrüman ticaret sistematiğidir. Cross trade yani çaprazlama denilen algoritmik bir sistemle çalışır. Kapalı pokere benzeyen DP, küresel  krizin başladığı 2007 yılıyla birlikte popüler olmuştur. Öyleki küresel krizin en derin noktasına geldiği 2008 yılında bu piyasanın önde gelen kuruluşu olan TABB Grubu’nun DP işlemleri toplam tradelerinin 32% ini oluşturmuştur.

DP’nin kurumsal yatırımcılara sunduğu en büyük avantaj ister alış ister satış merkezli olsun ellerinde ne olduğunu karşı tarafın görmüyor olmasıdır. Diğer yanda DP sisteminin şeffaf olmaması yatırımcılar adına dezavantajdırda.

Pipeline Trading LLC tarafından geliştirilen Pipeline uygulaması yatırımcıları; ister manuplatif isterse spekülatif olsun DP piyasasında oluşan ihtilaflardan korumasıyla biliniyor. Burada hemen bir parantez açmak isterim: “Başbakan Erdoğan dünyayı kasıp kavuran küresel –hedge- krizi için çok şükür Türkiye’yi teğet geçti dediya; hah işte bunun sebebi farikası; Türkiyeyi’de hedefine alan DP’ye Pipeline kullanarak kalkan üreten bir avuç vatansever yapısal finansçıdır. “ Ame ne yazıkki ihanet ağıyla örülmüş Türk finans ve bankacılık sistemi bunu görmezden gelir, gördüğündede o kalkanıda kalkanı inşa edenleride devlete şikayet eder. Neyse devam ediyorum.

Peki USD mermisinin sürüldüğü ve HFT mekanizmasına sahip DP silahının platformları kimlerdir dersiniz? Diğer bir deyişle TL’sının mutlak dikkat etmesi gereken DP sniperları? Tek tek veriyorum.

1.NYFIX Millennium

2.Investment TechnInstinet

3.Liquidnet

4.Ology Group- Posit/MatchNow

5.State Street's BlockCross

6.RiverCross Securities

7.SmartPool

8.TORA Crosspoint

9.ETF One

10.Codestreet Dealer Pool for Corporate Bonds

11.Chi-X Globa

12.JPMorgan Chase Bank – JPMX

13.Barclays Capital - LX Liquidity Cross

14.BNP Paribas - BNP Paribas Internal eXchange (BIX)

15.Bank of New York Mellon- ConvergEx

16.Cantor Fitzgerald - Aqua Securities

17.Citi - Citi Match, Citi Cross

18.Credit Agricole Cheuvreux – BLINK

19.Credit Suisse – CrossFinder

20.Deutsche Bank - DBA (Avrupa), SuperX ATS (ABD), SuperX+

21.Fidelity Capital Markets

22.GETCO – GETMatched

23.Goldman Sachs SIGMA X

24.Knight Capital Group - Knight Link, Knight Match

25.Merrill Lynch - Instinct-X

26.Morgan Stanley – MSPOOL

27.Nomura - Nomura NX

28.UBS Investment Bank - UBS ATS, UBS MTF, UBS PIN

29.Societe Generale - ALPHA Y

30.Daiwa – DRECT

31.BIDS Trading - BIDS ATS

32.LeveL ATS

33.Luminex 

34.ASX Centre Point

35.International Securities Exchange

 36.NYSE Euronext

37.BATS Trading

38.Turquoise

39.Swiss Block

40.Nordic@Mid

41.Fidessa – Spotlight

42.Bloomberg Tradebook

43.Liquidnet LN Dark

44.Credit Suisse Crossfinder Plus

45.Quod Financial ASOR

46.Software AG - Apama

47.Weeden & Co. & Pragma Financial-ONEPIPE

48.Xasax Corporation

49.Credit Agricole Cheuvreux- Crossfire

50.Instinet – Nighthawk

51.Bernstein - Shadow

SONUÇ

USD, kendi silah sistematiği olan AT/HFT & DP in kendi cephaneliğinde çıkan 3 dk lık yangın dolayısıyla tarihinin en büyük finansal çöküsünü yaşamıştır. ABD Borsalarının 36 dk için çöküşüne sebebp olan ve adına Flash Crash denilen bu çöküşün acısını yakın bir zaman içinde Türkiyeninde içinde bulunduğu yükselen piyalardan çıkartacağına şüphe yoktur. Türk ekonomi bürokrasisi TL üzerindeki swap açıklarını ya derhal kapatmak yada DP’ye karşı önlem almak zorundadır.

Biz yapısal finans uzmanlarına düşen sıklıkla uyarmaktır. Uzaylı muamelesi görmek zararına kalkanlık vazifemizde motivasyon kaybına yol açacak ve illaki DP den çıkan bir mermi (USD) ne yazıkki milli finans sistemimizde derin yara açacaktır. 

Serdar Manga

Trakya Kalkınma Derneği

Genel Sekreter

www.TRAKYA.org.tr

News Date: 02 / 02 / 2015
News Comments: 0
Previous: WELLCOME TO AFROTURK PORTAL


RENK, IRK VE DİN KONULARIYLA ASLA İLGİLENMİYORUZ !

 

 

Content RSS - NEWS RSS

Hosting: Omn Portal

AFROTURK FACEBOOK PAGE